Zespół  ludowy „Kraszewianki” powstał  w 2009 r z inicjatywy Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzelcach Małych dzięki funduszom pozyskanym przez bibliotekę z Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich. Zaczęło się od reaktywacji Koła Gospodyń Wiejskich z jego członkiń wyłoniono większość składu zespołu. Obecnie w skład zespołu wchodzi 15 pań i 4 panów. Są to nie tylko mieszkańcy Kraszewic, ale i sąsiednich wsi. Zespół wyposażony jest regionalne stroje ludowe oraz instrumenty muzyczne.

Kraszewianki kultywują tradycje ludowe i regionalne , poprzez udział w uroczystościach gminnych, powiatowych, wojewódzkich: dożynki, festyny, uroczystości kościelne. Repertuar Kraszewianek to stare piosenki ludowe, żołnierskie, pieśni maryjne, kolędy.

Zespół występował na Ogólnopolskich Przeglądach Piosenki i Przyśpiewki Ludowej w Przedborzu, Busku Zdroju, w Konstantynowie Łódzkim: dwukrotnie  został nagrodzony.Spotkania zespołu odbywają się w Szkole Podstawowej w Kraszewicach.

Skład zespołu:

Dąbrowska Teresa -koordynator zespołu,

Dąbrowska Teresa -koordynator zespołu, Bienias Elżbieta, Nowak Teresa,Wróbel Barbara, Zemsta Kazimiera, Nowak Jolanta, Szymańska Małgorzata, Stępień Karolina, Gargula Halina, Ziółkowski Stanisław, Zemsta Jerzy, Rzepecki Serwacy, Stępień Adam.

 

Dane teleadresowe

Strzelce Małe 33 97-515 Masłowice
biblioteka_strzelce[małpa]poczta.onet.pl
44 787 46 26

Skip to content